Kriolipoliza

Odchudzanie przez wymrażanie zamiast odsysania – doskonały sposób na nadmiar tłuszczu.

Kriolipoliza należy do bezinwazyjnych metod wspomagania odchudzania poprzez wymrażanie komórek tłuszczowych i jest idealnym sposobem na zgubienie kilku centymetrów w obwodzie, a w połączeniu z dietą i odpowiednim nawadnianiem dostarcza rewelacyjne skutki dla ciała i dobrego samopoczucia również.

Jak działa i co to jest kriolipoliza?

Przez lata najskuteczniejszym zabiegiem na nadmiar tkanki tłuszczowej była inwazyjna liposukcja. Możliwości medycyny estetycznej uległy jednak rozszerzeniu. Niektóre współczesne zabiegi nie wymagają przerwania ciągłości skóry, co w znacznym stopniu eliminuje skutki uboczne. Obecnie możemy w bezpieczny i niewymagający rekonwalescencji sposób rozbić komórki tłuszczowe ultradźwiękami (liposukcja ultradźwiękowa, Exilis) lub je wymrozić. Stosowanie niskiej temperatury to właśnie kriolipoliza.

Podczas zabiegu kriolipolizy do skóry przykładane jest urządzenie, które zasysa tkankę i chłodzi ją. Niska temperatura wywołuje kontrolowany stan zapalny w obrębie komórek tłuszczowych. Sprawia to, że organizm pozbywa się ich. Ilość tkanki tłuszczowej maleje, a wymrożone komórki zostają wyeliminowane na stałe i się nie regenerują.

Przeciwwskazania do kriolipolizy

Kriolipoliza ma pewne ograniczenia – nie można jej stosować na niektóre obszary skóry, w tym na rany, otarcia naskórka, znamiona czy tatuaże. Przeciwwskazania to również łuszczyca, bielactwo, liszaj, infekcje i alergie skórne czy stany zapalne. Kriolipolizy nie powinny przeprowadzać kobiety podczas miesiączki, w ciąży i karmiące piersią. Choroby, które mogą być przyczyną dyskwalifikacji z zabiegu, to:

 • zaburzenia krzepliwości krwi;
 • epilepsja;
 • choroba Raynauda;
 • choroby nowotworowe w czasie leczenia
 • cukrzyca;
 • hemofilia;
 • problemy z tarczycą (nadczynność i niedoczynność);
 • krioglobulinemia;
 • hipoproteinemia;
 • schorzenia wątroby i nerek;
 • choroby serca;
 • wszczepione urządzenia medyczne (np. rozrusznik serca).

Kiedy zdecydować się na kriolipolizę?

Najwyższą skuteczność zabieg wymrażania komórek tłuszczowy wykazuje w przypadku małych powierzchni zabiegowych. Kriolipolizę wykonuje się przede wszystkim w obrębie górnej partii ud, na brzuchu, biodrach i bryczesach. Właśnie osobom, którym zależy na zredukowaniu obwodu w tych partiach ciała w sposób mało inwazyjny, polecana jest ta metoda. Sprawdzi się dla kobiet i mężczyzn zmagających się z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową, na którą nie działają ćwiczenia.

Jednorazowa wizyta umożliwia redukcję tłuszczu z danego obszaru o ok. 20–40 proc. 

Po wykonaniu zabiegu kriolipolizy i odczekaniu średnio czterech tygodni zalecane jest skorzystanie z endermologii, czyli masażu podciśnieniowego poprawiającego ukrwienie tkanek. Ta dodatkowa procedura wspomaga odchudzanie, ale wykonywana jest też niezależnie od kriolipolizy.

Jakie efekty daje kriolipoliza?

Rezultaty tej metody modelowania sylwetki zauważalne są po dwóch miesiącach od pierwszej sesji. W tym czasie organizm usunie już znaczną część wymrożonych komórek tłuszczowych. Terapię odchudzania zabiegowego można uznać za zakończoną po upływie czterech miesięcy. Widoczny wtedy efekt utrzyma się minimum pół roku. Jeśli pacjent będzie kontynuował prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia, zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się nowych komórek tłuszczowych.